Május 22., kedd az adóbevallás elkészítésének határideje. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal - a munkáltatói kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatai alapján - 2018-ban külön erre irányuló kérelem nélkül elkészítette a magánszemélyek 2017. évi személyijövedelemadó-bevallási tervezetét. Ügyfélkapun keresztül van lehetőség ennek elfogadására, kiegészítésére, javítására.
A NAV által elkészített adóbevallási tervezetben szereplő adatokat célszerű összehasonlítani a foglalkoztató (Óbudai Egyetem) által elkészített összesített igazolás (M30-as igazolás) tartalmával. Amennyiben az év közben kifizetett munkabér összege és az abból levont adóelőlegek egyezést mutatnak az adóbevallási-tervezet adataival, a magánszemélynek további teendője nincs, a tervezet annak jóváhagyása nélkül is bevallássá válik a bevallási határidőt, azaz 2018. május 22-ét követően.
Amennyiben a munkavállaló első házasok kedvezményét, családi (járulék)kedvezményt érvényesít, vagy önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, nyugdíj előtakarékossági nyilatkozatot, nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot kíván tenni, akkor mindenképpen célszerű összehasonlítania az adóbevallási tervezetben szereplő és az összesített igazoláson lévő adatokat. Ha az összesített igazolás és az adóbevallás tervezet adatai között eltérés van, akkor az adóbevallás tervezet javítására, kiegészítésére - papír alapú bevallástervezet hibája esetén a 17SZJA nyomtatvány kitöltésére - van szükség, melyre szintén 2018. május 22-éig van lehetőség.
A bevallást a magánszemély önmaga is kitöltheti, melyet megkönnyít a NAV honlapjáról elérhető WebNYK nyomtatványkitöltő program. A 17SZJA nyomtatvány a NAV honlapjáról letölthető, illetve az ügyfélszolgálati irodákban is igényelhető.
Ha nem kerül sor az adóbevallási tervezet elfogadására, kiegészítésére, javítására, vagy az elkészített 17SZJA bevallás benyújtására 2018. május 22-éig, akkor az állami adó- és vámhatóság által elkészített adóbevallási tervezet adóbevallássá válik.
Fontos, hogy az adózók ne feledkezzenek meg az adó 1+1 százalékának felajánlásáról sem, amelyet az eSZJA felületen szintén megtehetnek 2018. május 22-éig.
Az Óbudai Egyetem interaktív, színes programokkal kapcsolódott a nemzetközi Lányok Napjához, hogy közelebb vigye a műszaki képzéseket a továbbtanulás előtt álló középiskolás lányokhoz. Három kar állított össze programokat kifejezettem lányok számára és mindegyik iránt nagy volt az érdeklődés, több osztálynyi diáklány érkezett az interaktív nyílt napra.
Egyetemünk három karán vehettek részt diáklányok az interaktív nyílt napon, ahol a karok kötetlen formában, szórakoztatóan mutatták be a műszaki, technológiai, mérnöki és informatikai pályát ízelítőt adva az egyetemen folyó életből.
A székesfehérvári Alba Regia Műszaki Kar „A robotok már a spájzban vannak” címmel hirdette meg idei programját, amelyre 21 diáklány jött el. A középiskolásokat hallgató hölgyek kalauzolták a robotika világába, kötetlen beszélgetés keretében mutatták be az Arconic robotikai labort, a pneumatikai eszközöket: robotot építettek, programozták őket és a mozgó eszközök versenyre is keltek. A látogatók kipróbálhatták a 3D tervezést és nyomtatást is, a University Monopoly játék segítségével pedig még jobban megismerkedhettek az Óbudai Egyetem fehérvári intézményével.
Budapesten az egyetem két kara szervezett műszaki és informatikai interaktív nyílt napot. A Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar női oktatói a vizuális kommunikáció és a színek, formák kavalkádjába kalauzolta el a fiatal hölgyeket. Kiderült, hogyan lesz egy jó ötletből egy zseniális csomagolás, vagy hogy milyen az élet színes oldala a kémia laborban. A nyitott napot egy különleges, színek-személyiség-stílus önismereti tréning zárta.
Utazás a laborok világába – ezt a címet kapta a Kandó kar programja, ugyanis női oktatók és hallgatók kalauzolták a több mint harminc lányt a kulisszák mögé, hogy bemutassák a laborok világát, és a műszaki terület szépségeiről, érdekességeiről adták át saját tapasztalataikat. A középiskolás lányok így számukra is járható, sikeres karrier utakat ismerhettek meg az automatika, híradástechnika, mikroelektronika és műszertechnika világában.
Az Óbudai Egyetem a Lányok Napja rendezvénnyel arra törekszik, hogy hozzájáruljon a műszaki és természettudományos területeken meglévő munkaerőhiány csökkentéséhez és a fiatal nők versenyképességének, egzisztenciális biztonságának növeléséhez. Ezek a programok olyan képzési lehetőségekre hívják fel a lányok figyelmét, amelyekre általában nem, vagy ritkán gondolnak, és egyben ösztönözni szeretnénk őket, hogy ezt a fontos döntésüket ne az elvárások, sztereotípiák irányítsák, hanem bátran, a valós érdeklődési körükre és képességeikre alapozzák a pályaválasztásukat.
Az Óbudai Egyetem első alkalommal rendezi meg az Ipar Napját Székesfehérváron, az Alba Régia karon. A régió ipari cégeinek, vállalatainak széleskörű meghívásával az egyetem célja az, hogy minél szélesebb együttműködések jöhessenek létre, minél több új partnere legyen az intézménynek, amely mind a kutatók és hallgatók számára, mind a piaci résztvevők számára is kölcsönösen előnyös.
Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara a térség közel félszáz ipari vállalatának vezetőjét hívta meg az első Ipar Napjára, amelyet május 23-án rendeznek Székesfehérváron. A rendezvényen Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönti a résztvevőket. Dr. Nádai László kutatási és nemzetközi rektorhelyettes bemutatja az egyetemet, Dr. habil. Györök György, az AMK dékánja pedig a kar együttműködéseit, ipari kapcsolatait ismerteti.
Az eseményen számos neves vállalat is bemutatja tevékenységét, így például a robotikával foglalkozó ABB Kft., a legfelkapottabb informatikai fejlesztések területén működő RacioNet Zrt., a modern pneumatikus technológia élenjárója, az SMC Hungary is bemutatkozik. Korányi László, az Óbudai Egyetem innovációs igazgatója a hallgatók és a cégek közötti együttműködés új lehetőségeire hívja fel a térség vállalatvezetőinek figyelmét, Dr. Galambos Péter az intézményünk robotikai fejlesztéseiről beszél, Dr. habil. Lovas Róbert pedig a felhő és big data fejlesztésekről.
A rendezvényen együttműködési megállapodást ír alá az Óbudai Egyetem az Arconic-Köfém Kft.-vel. Horváth Tamás, az Arconic-Köfém Kft. vezérigazgató-helyettese és Dr. Nádai László rektorhelyettes ünnepélyesen aláírják a stratégiai partnerségről szóló együttműködési megállapodást. Korábban is számos együttműködés volt már a vállalat és az egyetem között, ám ezúttal a lehető legszélesebb körű keret-megállapodást kötik meg.
A rendezvényt kerekasztal-beszélgetés zárja, amelyen a résztvevők az egyetemi-ipari együttműködést járják körül, az ösztönzési lehetőségeket, valamint a fennálló akadályok megoldásának lehetőségeit.
Az Ipari Nap révén az egyetem tovább bővítheti vállalati kapcsolatrendszerét, ezáltal még inkább piac- és gyakorlatorientált képzéseket nyújthatunk, így növelve a végzett hallgatók elhelyezkedési lehetőségeit.
Az egyetem kutatói, oktatói, hallgatói innovációs tevékenységének támogatására a Kancellária felállítja az Innovációs Tanácsadó Testületet annak érdekében, hogy itt született kiváló innovációk, ötletek megvalósuljanak és eljussanak a szabadalmazásig. A testület munkájába nemzetközileg elismert szakértőket is bevonnak, így többek között multicégek ügyvezető igazgatói is segítik az Óbudai Egyetem innovációs tevékenységét.
Az Óbudai Egyetem Innovációs Tanácsadó Testületének alakuló ülése június elején lesz. Az egyetem SZMR-je alapján a testület feladata elsősorban az lesz, hogy részt vegyen az intézményben folyó tudáshasznosítási, innovációs és vállalkozói szemléletfejlesztési tevékenységek stratégiai irányainak meghatározásában, javaslatot tegyen az innovációs tevékenység irányaira, továbbá segítse ezen fejlesztéseket a megvalósításuk útján. A testület javaslatot tesz a hallgatói innováció és a vállalkozási készségek fejlesztésére alkalmas programokra, döntési javaslatot tesz az egyetemen létrejövő szellemi alkotásokra vonatkozó oltalmi és hasznosítási lehetőségekre. A testület fontos feladata, hogy javaslatot tegyen az egyetemi innovációs alap forrásaiból kiutalható támogatásokra is.
Az innovációs testület tizenkét tagból áll majd. Tagja a kancellár, a kutatási és nemzetközi rektorhelyettes, a Konzisztórium külsős elnöke, a Dékáni Kollégium képviselője, az innovációs igazgató, és az egyetemi vállalkozói kompetenciafejlesztési felelős.
Több elismert hazai vagy külföldi cég képviselői is részt vesznek a munkában külsős szakértőként, így két innovatív iparvállalati felsővezető, egy kockázati tőkebefektető, egy üzleti angyal befektető, és egy startup cég alapítója. Az egyetem által felkért külsős szakértők a következő személyek lesznek: Ábrahám László, a National Instruments Hungary ügyvezető igazgatója, Hild Imre, a Global Traction ügyvezető igazgatója, Kazi Károly, a Bonn Hungary ügyvezető igazgatója, Simó György, a Day One Capital vezető partnere, valamint Zagyva Béla, a Nokia Hungary ügyvezető igazgatója.
A Testület munkája a várakozások szerint hozzájárul majd ahhoz, hogy az Óbudai Egyetemen minél több innováció valósulhasson meg.
A mindennapi munkát alapjaiban segítő géppark fejlesztésén dolgozik a Műszaki Igazgatóság, így a nyomtató konszolidáció, projektorok beszerzése és karbantartása, valamint a hangosítási szolgáltatások biztosítása nagy hangsúlyt kaptak.
Új multifunkcionális nyomtatók beszerzésén dolgozik a Műszaki Igazgatóság. Az érvényben lévő KEF keret-megállapodással összhangban közbeszerzés indult, s jelenleg a beérkezett ajánlatok kiértékelése zajlik. A közbeszerzési törvény által meghatározott határidők betartásával várhatóan az új nyomtatók beüzemelése június végétől megkezdődhet. A teljes beüzemelés július végére várható.
Összesen 93 darab multifuncionális, modern gép üzemel majd, jóval több, mint eddig, így a géppark elhelyezését is újra kell terveznie a műszakiaknak.
A nyomtató-berendezéseken kívül a projektorok karbantartásával kapcsolatban is elindult az engedélyeztetési folyamat. A meglévő projektorokon túl új gépek beszerzése is folyamatban van, valamint több, régi projektort ki is kell cserélni. Az egyetem területén több tanteremben és laborban üzemelő, élettartamuk végét elérő, elöregedett eszközt lecserélnek, így AudMax nagy teljesítményű projektor, és 20 darab közepes teljesítményű gép beszerzése indult el.
A főépületbe telepített hangosítást illetően a törvényben meghatározottak szerint közbeszerzési eljárás indul júniusban.
A világpiaci versenyben, a fogyasztók érdekét is figyelembe véve a gazdaság minden területén nélkülözhetetlenek azok a szakemberek, akik ismerik és a gyakorlatban alkalmazni is tudják a metrológiával, méréstechnikával összefüggő korszerű ismereteket. A megbízható, egységes és pontos mérések növelik a bizalmat a mérési eredmények iránt, védik a vevők, fogyasztók és minden érdekelt fél érdekeit, a termékek és szolgáltatások minőségének biztosítását elősegítik, a szervezetek sikereit növelik a globális piaci versenyben.
A továbbképzés célja ezért az, hogy magas szintű, korszerű elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtson azoknak, akik már a munkájuk során szakmai tapasztalatot szereztek. A gyakorlatorientált képzés széleskörű szakmai ismeretanyagot és piacképes tudást biztosít mindazoknak, akik ezen a területen dolgoznak.
Kinek ajánljuk?
metrológiával foglalkozó szakemberek, akkreditált laboratóriumban dolgozó, felsőoktatási végzettséggel rendelkező mérnökök, szakemberek, ipari környezetben méréstechnikával foglalkozó laboratóriumi dolgozók számára
Képzési terület
műszaki
Képzési szint
szakirányú továbbképzés
Munkarend
levelező
Képzés nyelve
magyar
Képzési idő
2 félév
levelező munkarend: 240 óra
Képzés helyszíne
Budapest (Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar)
1081 Budapest, Népszínház utca 8.
Ha kérdésed van a szakkal kapcsolatban, további információk: